Wiele firm, zwłaszcza z sektora MŚP, boryka się z licznymi przeszkodami w prowadzeniu biznesu. Zatory płatnicze, niezrozumiałe i często zmieniające się przepisy prawne oraz brak środków na inwestycje utrudniają rozwój firmy na często konkurencyjnym rynku. Czy warto zatem korzystać z finansowania zewnętrznego? Jeśli tak, to jakie rozwiązanie jest najskuteczniejsze?

Finansowanie pozabankowe dla firm. Co to właściwie znaczy?

Przez wiele lat słowo „kredyt” lub „pożyczka” miało raczej wydźwięk pejoratywny. Jednak dla przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzenie własnego biznesu wiąże się z koniecznością egzekwowania bieżących płatności od kontrahentów, którzy zwlekając z płatnością za usługę, narażają całą firmę przedsiębiorcy na straty. Tzw. zatory płatnicze uniemożliwiają również firmie wyróżnienie się na rynku, chociażby poprzez inwestowanie w nowe technologie, cyfryzację, etc. Samo prowadzenie działalności co roku kosztuje coraz więcej. Jak w takiej sytuacji pozyskać dodatkowe środki na inwestycje? Rozwiązaniem dostępnym na rynku może być finansowanie pozabankowe.

Przykłady finansowania pozabankowego

Finansowaniem pozabankowym nazywamy każdą formę pożyczki, która (jak sama nazwa wskazuje) nie pochodzi z banku. O jakich więc formach pożyczki mowa? Do źródeł i przykładów finansowania pozabankowego można zaliczyć m.in.:

  • Faktoring;
  • Leasing;
  • Kredyt kupiecki;
  • Pożyczkę z firmy pożyczkowej (np. Fintech);
  • Fundusz pożyczkowy;
  • Kapitał własny.

Z wymienionych powyżej możliwości finansowania firm, najmniej korzystny wydaje się kapitał własny – według części ekonomistów jest to najdroższa forma finansowania i zazwyczaj nie wystarcza na wszystkie potrzeby firm.

Dlaczego warto wybrać finansowanie pozabankowe?

Niektóre firmy obawiają się korzystać z oferowanych przez rynek możliwości finansowania – zupełnie niepotrzebnie. Dla przedsiębiorców korzystanie z finansowania pozabankowego oznacza szereg korzyści. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu, ponieważ wnioskowanie o kredyt w banku wiąże się często z nadmierną papierologią, a sam proces jest dość czasochłonny. Pożyczki pozabankowe są dobrą alternatywą z prostej przyczyny: banki mają ograniczone zaufanie do firm działających na rynku krótko (poniżej 12 miesięcy) oraz do mikrofirm. Przedsiębiorstwo, które ma potencjał i obiecujący biznesplan, musi liczyć się z tym, że i tak może stanowić za duże ryzyko dla banku. W takim wypadku rozsądniej jest zwrócić się do instytucji lub firmy, która zna potrzeby i możliwości sektora MŚP oraz potrafi doradzić w kwestii finansowania pozabankowego.