Co to jest historia kredytowa i jak ją budujemy?

Jeżeli planujemy podjęcie zobowiązania, jakim jest kredyt, pożyczka itp., powinniśmy zapoznać się z pojęciem „historii kredytowej”. Okazuje się bowiem, że może mieć ona bardzo duży wpływ na naszą finansową przyszłość. Zastanowimy się dzisiaj, dlaczego negatywna historia w BIK bywa brzemienna w skutkach i co się dzieje, jeśli tej historii w ogóle nie posiadamy! Czy kredyty i pożyczki ze złym BIK leżą w granicach naszych możliwości?

Budowanie historii kredytowej

Zacznijmy od wyjaśnienia samego terminu: historia kredytowa to po prostu informacje na temat pożyczek bankowych, kredytów, kart kredytowych itp., jakie mamy lub mieliśmy „na swoim koncie”. Dane na ich temat gromadzone są przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Kiedy trafia się do BIK? Jeśli korzystałeś z podobnych produktów, BIK posiada informacje na temat tego, jak regularnie były one spłacane. Jak sprawdzić czy jestem w BIK? Swoją historię w BIK możesz sprawdzić pobierając dostępne raporty.

Pojawia się więc pytanie: co zrobić, żeby historia w BIK dobrze o mnie świadczyła? Przede wszystkim, należy sumiennie, terminowo spłacać wszystkie zobowiązania. Każdy kredyt z opóźnieniami zarejestrowanymi w BIK działa na naszą niekorzyść. Co więcej, zachowaj rozsądek w podejmowaniu kolejnych zadłużeń. Zastanów się, czy rzeczywiście będziesz w stanie je bezproblemowo uiszczać.

Zła historia kredytowa

Zła historia kredytowa a kredyt – czy te dwie rzeczy mają ze sobą jakiś związek? Warto pamiętać, że historia kredytowa w BIK może być jednym z czynników, jakie bank weźmie pod uwagę analizując nasz wniosek kredytowy. Zła historia w BIK bowiem nie wystawia nam, jako potencjalnemu kredytobiorcy, dobrego świadectwa. Jeżeli mieliśmy lub mamy jakieś zaległości kredytowe, dla banku to sygnał ostrzegawczy. Wszystkie kredyty czy pożyczki z opóźnieniami w BIK działają na naszą niekorzyść. W związku z tym „negatywny” BIK to coś, czego warto się wystrzegać.

Pozytywna historia kredytowa w BIK

Należy zaznaczyć, że w BIK znajdziemy nie tylko negatywne informacje, ale również te, które wskazują na to, jak rzetelnymi kredytobiorcami jesteśmy. Jeśli wszystkie kredyty, pożyczki itp., spłacaliśmy w terminie, to także zostanie odnotowane w BIK. BIK-u nie trzeba się bać – wręcz przeciwnie, Biuro Informacji Kredytowej może stać się narzędziem umacniającym naszą pozycję potencjalnego kredytobiorcy. Jakie znaczenie ma natomiast brak historii kredytowej? Specjaliści podkreślają, że w takiej sytuacji warto ją zbudować, zwłaszcza jeśli w planach mamy zdecydowanie się na poważniejszy krok, na przykład kredyt mieszkaniowy.

Pożyczka ze złą historią kredytową – czy to możliwe?

Co w przypadku, kiedy nasza historia kredytowa w BIK nie jest najlepsza? Czy kredyt ze złym BIK leży w ogóle w zasięgu naszych możliwości? Czy możemy otrzymać kredyt konsolidacyjny ze złą historią w BIK lub skorzystać z jakiegokolwiek innego rodzaju kredytu? Klienci, których historia w BIK nie jest bez skazy również mają szansę otrzymać kredyt czy pożyczkę, wszystko zależy od indywidualnych praktyk banku.

Zła historia w BIK a kredyt hipoteczny? To, czy bank pozytywnie rozpatrzy wniosek o kredyt hipoteczny, jeśli nasza historia kredytowa pozostawia cokolwiek do życzenia, jest zdeterminowane nie tylko wewnętrznymi zasadami w danej instytucji, ale również tym, jak wiele „potknięć” mamy na koncie, jaki mają one charakter itp.

PODSUMUJMY: nie ma wątpliwości co do tego, że dbanie o swoją historię kredytową leży w naszym interesie. Informacje, jakie zgromadził BIK tworzą obraz naszej osoby, jako potencjalnego kredytobiorcy i mogą mieć wpływ na decyzję banku. To, czy mimo wszystko dostaniemy kredyt z negatywnym BIK, to bardzo indywidualna kwestia, uzależniona szeregiem czynników. Warto więc mieć świadomość tego, jak budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa na naszą finansową przyszłość.

Dodaj komentarz